Telepített magaslati akadálypálya építés
A Telepített Magaslati Drótköteles Kalandpálya mesterséges oszlopokon kialakított, összetett ügyességi-, technikai feladatok, akadályok rendszere, melyhez egy elengedhetetlenül szükséges, folyamatos leesés elleni biztosítási rendszer is tartozik.
Az kalandpálya tartószerkezetét faoszlopok alkotják, magasságuk 2-15 m. Alapozásuk cölöpalap, kihorgonyzásuk betontuskóhoz történik vagy önálló szerkezet. Az akadályokat az oszlopok közé kifeszített drótkötelek tartják, a biztosító kötélrendszer ettől függetlenül kerül kiépítésre.

Tervezés
A telepített magaslati kalandpályák pontos terve mindig a kiválasztott hely függvényében készül el.
Előzetes területbejáráskor megbizonyosodunk a terület alkalmasságáról, felmérjük a terepviszonyokat, a leendő pályák elhelyezkedéseit, illetve azok esetleges korlátait.
Ezután vázoljuk fel a területben rejlő lehetőségeket.
A terület felmérése több szakaszra oszlik:
-Területfelmérés
-Szükség esetén geodéziai felmérése
-Látványterv készítés

Építés
A létesítmény kialakításában az elvárható technikai színvonalnak megfelelően, statikai terhelési számításokat és statikai szabványi előírásokat veszünk figyelembe.
A létesítmény minden eleme szabványos, minősített anyagból, kötőelemből készül.
A megfelelő teherbírás, állékonyság – biztonsági tényezővel rászámolva – statikai számítások alapján van alátámasztva.
A kivitelezés biztonságtechnikai megvalósítása szakirányú szakember bevonásával történik meg.
Az építés során fokozottan ügyelünk, hogy a kivitelezés minden szempontból megfeleljen (Magyar), az európai és a nemzetközi előírásoknak.
A platformok tartószerkezete háncsólt farönkből kerül kiépítésre. A farönkökön furatok vannak kialakítva. A darabokat acél menetes szárakkal húzzuk össze úgy, hogy azok egymásba illeszkedve szorítókötést alkotnak a telepített oszlopokon.
Ezután a platform vázára igazított fedőréteget helyezzünk el húzott faáruból, mely lépésálló pallóként szolgál.
A fákat összekötő kötélpálya kialakítását a szorított távtartó fagyűrű felhelyezésével kezdjük. A speciális szorító bilincsekkel felhelyezett acélsodrony kötelek, ezeken a fagyűrűkre támaszkodnak fel, így sem a fa kéregrétegét sem a tartó oszlopokat nem károsítják direkt kapcsolattal. A többi pálya-, illetve akadályelem a kötélzethez lesz erősítve.
A kötésekhez felhasznált biztosító bilincsek, a sodronykötél és a felhasznált faáru anyagi és műszaki minősége gyártó által garantált.
Minőségbiztosítás

Az akadálypályák létesítésekor és üzemeltetésekor egyaránt maximálisan megfelelünk az irányadó magyar és európai szabványoknak:
- Üzembe helyezés XP S 52-902-1 Kalandpark létesítés szabványa (erdei kalandpark), valamint az MSZ EN 15567-1 szabvány alapján
- Üzembe helyezést megelőző biztonságtechnikai szemle az XP S 52-902-1, valamint az MSZ EN 15567-1 szabványok alapján
- Védőeszközök belső juttatási rendje /1993. évi XCIII. tv. alapján
- Statikai vizsgálat, statikai számítások
- Üzembe helyezési dokumentációk (tervezői-, gyártói megfelelőségi nyilatkozatok, üzemi próba jegyzőkönyv, stb.)
- Biztonságos üzemeltetéshez kapcsolódó szabványok jegyzéke MSZ EN 15567-2 Sport- és szabadidős berendezések. Kötélpályák. Üzemeltetési követelmények.